Haşereler Nasıl Kontrol Altına Alınır?

1430
Haşereler Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Ev İçindeki Haşereler Nasıl Kontrol Altına Alınır? Farklı İlaçlama Yöntemleri 
Haşere kontrolü, evleri rahatsız edici davetsiz misafirlerden korumak için her zaman gerekli olmaktadır. Evler, güvenli bir şekilde yaşanılacak yuvalardır fakat bezen istemediğim tarzda davetsiz misafirlerin uğrak yerleri olmaktadır. Evler termitler, hamamböcekleri ve diğer böcekler, karıncalar ve kemirgenler için maalesef bazen yuva olabilmektedir. Bu tür böcekler ve haşereler evde bulunan boşluklardan dolayı evlere girme şansını yakalamakta ve birçok hastalığa neden olmaktadır. Özellikle evlere kapılardan ve pencerelerden yada evde bulunun diğer küçük deliklerden girerek evleri istila edebilmektedir. Özellikle hassas ve bu tür zararlılara karşı alerjisi olanlar için tam bir kabus olmaktadırlar. Haşereler sizi rahatsız etmeden önce, gerekli uygulamaları faaliyete geçirerek onları evinizden yok edebilirsiniz. Bu haşereler sadece görüntü olarak ürpertici olmamakta, aynı zamanda mobilyalar, giyecekler ve özellikle sağlık için de oldukça zararlı olmaktadırlar.

arayin2
iletisime gec 1

Haşereler ve diğer zararlı türler sürekli olarak bir grup halinde evlerin içine girmeye eğilimlidirler ve genellikle yalnız hareket etmeyi tercih etmezler. Bu nedenle, sadece bir hamamböceği veya başka bir böcek evinizde görmüşseniz, o zaman diğer grup üyelerinin de yakınlarda bir yerlerde mevcut olduğundan emin olabilirsiniz. Piyasada belirli kimyasal veya biyolojik ürünler bulunmaktadır ve haşereleri kendiniz de ortadan kaldırabilirsiniz. Ama ilaçlama konusunda uzman değilseniz, ilaçlama yaptığınız zaman bazı küçük yerleri gözden kaçırabilir ve bu durumda evinizdeki davetsiz misafirlerin bazıları ortadan kaldırmamış olabilirsiniz. Evinizde bir böcek kalsa bile, bir kez daha başka bir grup üyeleri evinizi istila edecektir. Bu nedenle nitelikli profesyonel haşere kontrolünü tercih etmek mantıklıdır.
Ayrıca evler kemirgenler, böcekler yada haşereler tarafından istila edildiğinde, aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız haşere kontrol yöntemi bulunmaktadır.

Yöntemler
Yukarıda belirtildiği gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok haşere kontrol yöntemi vardır. Bunlar: Hijyenik, Biyolojik, Kimyasal, Fiziksel, Fümigasyon, Isıl işlem ve Kokulu İlaçlama Yöntemleridir. Her yöntem, haşere istilasının yanı sıra haşerenin türüne bağlı olarak da uygulanmasında değişiklik göstermektedir.

Hijyenik Yöntemler
Temiz bir ev bakımı, haşere üreme olasılığını azaltmak için çok önemlidir. Haşereler, bol miktarda gıda kaynağı olan yerlerin yanı sıra üreyebildikleri güvenli bir ortamları aramaktadırlar. Evinizi haşerelerden uzak tutmak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.
• Yemek yedikten sonra tüm yüzeyleri temiz bırakmalısınız.
• Tüm yiyecek parçalarını, kırıntıları, meyve ve sebze kabuklarını, ve benzeri tarzdaki artıkları tezgahın üzerinde bırakmayıp hemen çöp kutusuna atmalısınız.
• Yemek pişirirken ya da yemek yerken kullanılan tüm aletleri, çatal bıçak takımlarını, mutfak eşyalarını, bardakları, tencere ve tavaları yıkamadan kullanmamalısınız.
• Mutfak tezgahlarını, masaları, zeminleri ve dolapları temiz tutmalı ve üzerinde yemek kırıntıları bırakmamalısınız.
• Düzenli bir temizlik programı oluşturmalı ve bunu düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Ulaşılması zor olan buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın benzeri büyük mutfak eşyalarının arkalarını da her zaman temiz tutmalısınız.
• Yiyeceklerin kapaklarını sıkıca kapatmalı ve boşluk bırakmamalısınız.
• Evinizdeki banyoların ve tuvaletlerin temiz olduğundan her zaman emin olmalısınız.
• Pencerelerinize sineklik takmanız evlere bu tarz haşerelerin girmesini zorlaştırmaktadır.
• Evinizde bulunan delikleri ve çatlakları kontrol etmeli ve bulduğunuz her boşluğu kapatmalısınız.
Temel ev temizliği göz ardı edilirse, diğer haşere kontrol yöntemlerinin etkileri kısa süreli olacaktır ve haşereler kısa zaman sonra yine evinize geri dönecektir.
Evinizi temiz tutmak birçok zararlı böcekleri caydıracak olsa da, daha inatçı olan ve temiz evlere karşı dirençli olan diğer böcekler yine evinize girebilir. Diğer haşere kontrol yöntemleri bunlarla baş etmenizde size yardımcı olacaktır.

Fiziksel Yöntemler
Fiziksel haşere kontrol yöntemleri, hem böcek hem de kemirgen haşerelerin yakalanmasına, öldürülmesine ve evden atılmasına dayanmaktadır. Aşağıda listelenen yöntemlerin çoğu evinizde ve bahçenizde işe yarayabilir, ancak bu yöntemler çiftlik evleri ve küçük çiftlikler için daha uygun olmaktadır.
Üreme alanlarının ortadan kaldırılması
Haşereler ve diğer zararlı böcekler, yiyeceklerini kolay bulabildikleri ve onlara güvenli bir üreme ortamı sağlayan yerlerde saklanmayı tercih etmektedirler. Bu faktörlerden birini veya her ikisini birden ortadan kaldırmak, haşereleri ortadan kaldırma şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. Evinizde üreme alanlarından kurtulmanın en iyi yolu, evinizi temiz, kuru ve sıcak tutmaktır. Hijyenik bir ev ve düzenli olarak nemli alanların temizlenmesi, evinizdeki zararlılar için saklanma yerlerini seçeneklerini ciddi bir şekilde sınırlandıracaktır.

Zehirli yem
Zehirli yem kullanmak, haşere kontrolünde hem popüler hem de etkili bir yöntem olmaktadır. Her böcek türü için seçim aralarından seçim yapabileceğiniz bir çok zehirli yem piyasada mevcuttur. Zararlı yemler iki türden oluşmaktadır. Birinci tür yemler granül formundadır ve ikinci tür yemler jel veya jöle gibi kıvamda olmaktadır. Zehirli yemler hangi türde olursa olsun böceklerin ve haşerelerin görüldüğü yerlere, saklandıkları yerler biliniyorsa saklandıkları yerlerin yakınına bırakılmalıdır. Böcekler bu yemlerini saklandıkları yerlere götürecektir ve beslenen diğer grup üyeleri de yemden etkilenip ortadan kaldırılacaktır.
Evde küçük çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa, zehri onların ulaşamayacağı yerlere koyduğunuzdan emin olmalısınız.

Tuzaklar
Evlerdeki davetsiz misafirleri kontrol altında tutmak için tuzaklar da sıklıkla tercih edilen yöntemlerden olmaktadır. Tuzaklar böceklere ve diğer haşereleri yakalamak için yapışkan bir kağıt biçiminde, kemirgenler için ise onları öldürecek biçimlerde olmaktadır.

Daha önce sözü edilen yöntemlerde olduğu gibi, tuzak yerleştirme yönteminde de haşerelerin görüldüğü alanlara odaklanılmalıdır. Kurduğunuz tuzakları sık sık kontrol edip herhangi bir haşere yada kemirgen yakalandığı zaman onları dışarı atmalısınız.

Biyolojik Yöntemler
Biyolojik haşere kontrol yöntemleri, çiftlik ve gıda üretim tesisleri gibi büyük ölçekli yapılarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Biyolojik haşere kontrolü, böceklerin ve haşerelerin doğal düşmanlarını, doğal yırtıcıları, parazitleri veya patojenleri kullanmayı içermektedir. Örneğin, böceklerin istila ettiği dış mekanlarda belirli bir gecko (kertenkele) türünün kullanılması böcekleri ortadan kaldıracaktır. Geckolar, böcekleri doğal olarak yok edecek ve böylece kimyasalları ve diğer sentetik yöntemleri kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Çiftlikleri istila eden keneler için ise tavuk tarzında hayvanlar kullanmak keneleri doğal olarak ortadan kaldıracaktır. Bu yöntem ev için pek uygun olmamaktadır. Biyolojik yöntemlerde kullanılan hayvanlar doğal olarak ev içinde zararlı olmaktadır. Ev için kullanılabilecek tek biyolojik yöntem kemirgenlerle savaşmak için evinizde kedi beslemeniz olabilir.
Biyolojik haşere kontrol yönteminin olumsuz tarafı ise, çevre üzerinde büyük bir etkisi olabileceğidir. Yabancı bir yırtıcı hayvanın çevrede serbest bırakılması öngörülemeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Bazen çevreye salınan yırtıcı hayvanların kendileri de insanlar için zararlı olabilmektedir. Biyolojik haşere kontrol yöntemlerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve uzmanlar tarafından uygulanması gerekmektedir.

Kimyasal Yöntemler
En etkili ve yaygın olarak kullanılan haşere kontrol yöntemi kimyasal ilaçların kullanılmasıdır. % 100 sonuç veren kimyasal kontrol yöntemlerinde, kemirgen ve böcek istilasının üstesinden gelmek için çeşitli ilaç türleri mevcuttur. Hangi tipte böcek ilacı kullanıldığına bakılmaksızın, talimatların dikkatli bir şekilde okunması ve talimatlara harfi harfine uyulması gerekmektedir. Bu ilaçların çoğu zehirli olduğu için en küçük bir ihmalde büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Böcek öldürücüler
Adından da anlaşılacağı gibi, böcek öldürücüler karıncalar, hamamböcekleri ve sinekler gibi böcekleri öldürmek için tasarlanmış kimyasal ürünlerdir. Ticari olarak temin edilebilen çoğu ilaç, sprey veya granül bazlı olmaktadır. Her ilacın uzmanlık alanı farklı olmaktadır ve uygulanma türleri da değişiklik göstermektedir.
Granül böcek öldürücüler, karıncalar ve erişilmesi zor alanlara saklanan böcekler için en uygun yöntem olmaktadır. Yuvalara taşınan granül böcek öldürücüler yuvadaki diğer üyeler tarafından da yenilmekte ve büyük grupları kısa sürede ortadan kaldırmaktadır. Granül yemler, genellikle hızlı şekilde etkilerini göstermektedir. Bu yüzden çoğu böcek granül yemleri yedikten kısa süre sonra ölmektedir.
Diğer yandan spreyler pire, sinek veya sivrisinek tarzında uçucu zararlılara karşı mücadele etmek için kullanılmaktadır. Çoğu böcek bir insektisit spreyi ile temas ettikten sonra dakikalar içerisinde ölecektir. Ancak bazı dirençli böcekleri ortadan kaldırmak için üzerlerine birkaç kez ilacın püskürtülmesi gerekmektedir.

Rodentisitler
Rodentisitler, daha yaygın olarak fare zehri olarak bilinen oldukça öldürücü bir böcek ilacı türleridir. Kemirgenlerin dirençlerinin diğer böcek türlerinden daha güçlü olması nedeniyle böcek ilaçlarından çok daha güçlü yapıdadırlar.

Kemirgen öldürücü ilaçlar güçlü formlarından dolayı insanlar ve diğer hayvanlar için zararlı olmaktadır. Evinizde evcil hayvan varsa bu zehri onun ulaşamayacağı yere koyduğunuzda emin olmalısınız.
Böcek ilaçlarında, evcil hayvanlarınızı ve çocuklarınızı güvende tutmak için üretici firma tarafından verilen talimatları her zaman dikkatli şekilde okumalı ve ona uymalısınız.

Tütsüleme
Fümigasyon, haşere kontrolü ve ciddi böcek istilalarının giderilmesi söz konusu olduğunda tercih edilen bir seçenektir. Bir fümigasyon uygulaması sırasında eviniz 48-72 saat süreyle mühürlenecektir. Bu süre zarfında, evinize büyük miktarda güçlü kimyasal böcek ilaçları püskürtülecektir. Bu uygulama ile sadece yetişkin haşereleri öldürülmeyecek, aynı zamanda mevcut olan herhangi bir böcek yumurtası ya da larvaları da öldürülecektir. Kullanılan böcek ilacı çok güçlü olduğundan, ilaçlama sırasında evinizde kalamamalı ve eve geri dönmeden önce evinizi iyice havalandırmalısınız.
Fümigasyon yöntemi profesyonel kişilerin uygulaması gereken yöntemdir.

Kokulu ilaçlama
Kokulu ilaçlama haşerelerle savaşta kullanılan kimyasal yöntemlerden birisidir. Kokulu ilaçlama kokusuz ilaçların ve diğer yöntemlerin işe yaramadığı haşereler üzerinde uygulanmaktadır ve uygulama % 100 başarı ile sonuçlanmaktadır. Haşerelerin sayıca çok olduğu ve kontrol altına alınmasının zor olduğu zamanlarda kokulu ilaçlama tercih edilmektedir. Kokulu ilaçlamanın güçlü formülü sayesinde bu ilaçlama her haşere üzerinde uygulanabilmektedir.
Kokulu ilaçlama insan sağlığı açısından da tehlikeli olduğu için uygulama sırasında kesinlikle maske kullanılmalıdır. Sisleme şeklinde yapılan kokulu ilaçlamada ilaç her yere etki ettiği için daha iyi sonuç alınmaktadır. Kokulu ilaçlar paketin üstünde yazan şekilde su ve ilaç karışımı ile hazırlanmaktadır. Tahta kurusu, hamam böceği, pire, karınca ve her türlü haşere türünü yok etme özelliğine sahiptir.
Kokulu ilaçlama ev, işyeri, bina gibi kapalı alanların yanı sıra park ve bahçe gibi açık alanlarda da uygulanmaktadır.

Kokulu ilaçlama sırasında,
Açıkta gıda bırakmamalı ve yiyeceklerin ağızları sıkıca örtmelisiniz.
İlaçlama yapılacağı zaman evcil hayvanlarınız, akvaryumlarınız dışarı çıkartmalısınız.
Kokulu ilaçlamayı profesyonel kişilere yaptırılmalısınız ve ilaçlama sırasında ortamı terk etmelisiniz.
İlaçlama yapıldıktan sonra ilaçlanan ortamı 3 4 saat kapalı tutulmalı ve daha sonra bir o kadar da havalandırılmalısınız. Havalandırma sırasında da evde kimse bulunmalıdır.
İlaçlama sonrasında mutfak eşyaları hijyenik hale getirilmelidir.
İlaçlara karşı hassas olan bireyler kokulu ilaçlama yapıldıktan ve ortam komple hijyenik hale getirildikten sonra herhangi bir reaksiyona maruz kalmamak için daha sonra eve girmelidir.

Jel ilaçlama yöntemi etkili bir ilaçlama yöntemi olup, daha çok hamam böceği ve türleri için kullanılır. Jel ilaçlama uygulamasında, diğer ilaçlama uygulamalarına göre farklı bir yöntem uygulanır. Jel ilaç mekan içerisinde pencere ve kapı boşlukları, dolap içleri, parke boşlukları gibi yerlere sürülür, bu jel ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve ölür. Diğer böcekler ise, yuvasında ölen bu haşere leşlerini yer ve zehirlenerek toplu ölüm gerçekleşir. Jel ilaçlama mekanını terk etmek istemeyen yada terk edemeyen insanların tercih ettiği bir uygulamadır. Jel ilaçlamada mekanınızı terk etmenize gerek yoktur. Jel ilaçlama 2000’li yıllardan itibaren ülkemizde kullanılmaya başlanmış, uzun süre etkisini koruyan haşere ilaçlama uygulamasıdır. Jel ilaçlama uygulaması ferdi olarak bilinçsizce yapılırsa etkili sonuçlar veremeyebilir. Çünkü jel ilacın nerelere ne kadar uygulanacağı profesyonellik gerektiren bir iştir. Ayrıca tehlikeli durumlarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle jel ilaçlama yasal çalışan, uzman ilaçlama ekibine sahip ilaçlama şirketlerinin yapması gerekir. Çağdaş ilaçlama şirketimizin kullanmış olduğu jel ilaçlar yasal ilaçlar olup, Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

Jel İlaçlama Yönteminin Özellikleri :

1) İnsan ve çevre sağlığı üzerine hiçbir etkisi yoktur.
2) İlaçlama öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek olmadığı gibi, ilaçlama sonrasında da temizlik yapmanıza gerek yoktur.
3) Jel ilaçlama uzun süre etkisini sürdürür.
4) Jel ilaçlama uygulaması sırasında mekan içerisinde bulunan evcil hayvanların dışarı çıkarılmasına gerek yoktur.
5) Jel ilaçlar kokusuz ilaçlardır.
6) Jel ilaçlama sırasında kapı ve pencerelerin kapalı tutulmasına gerek yoktur.
7) Jel ilaçlama uygulaması sırasında mekanın terk edilmesine gerek yoktur.
8) Jel ilaçlama uygulamasında haşereler zincirleme şekilde ölür. Böylece az miktar ilaç ile birçok haşere ölmüş olur.

Isı Yöntemi
Haşere kontrolü alanında popülerlik kazanmış ve kimyasal ilaçlar içermeyen bir yöntemdir. Bu yöntem pire, yatak böcekleri ve diğer böceklerin neden olduğu istilalar ile başa çıkmak için kullanılmaktadır. Bir ısıl işlem sırasında, profesyonel kişiler ortam ısısını yavaş yavaş 55-60 ° C’lik bir sıcaklığa kadar ısıtmaktadır. Yükselen sıcaklık sayesinde haşereler, böcekler, böcek yumurtaları ve larvaları ortadan kalkmaktadır.

Böceklerle, haşerelerle ve kemirgenlerle mücadele ederken biyolojik veya kimyasal yöntemlerden hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu kararı vermenizi kolaylaştırmak için biraz her iki yönteminde artılarını ve eksilerini sizin için listeledik.

Biyolojik yöntemlerin faydaları
• Biyolojik yöntemler potansiyel olarak zararlı kimyasallar içermemektedir.
• Böcekler biyolojik yöntemlere karşı herhangi bir direnç geliştirememektedir.
• Biyolojik yöntemler genellikle çevre dostu olmaktadır.
Biyolojik yöntemlerin dezavantajları
• Zararlıların tüm popülasyonunu öldürmek uzun bir zaman alabilmektedir.
• Bu süre boyunca zararlı popülasyonları daha geniş bir alana yayılabilmektedir.
• Biyolojik yöntemler çiftlikler, bahçeler için daha uygun olmakta ve ev içinde bu yöntem kullanılamamaktadır.

Kimyasal yöntemlerin yararları
• Kimyasal ilaçlar nispeten daha ucuz olmaktadır.
• Kimyasal yöntemler genellikle daha güvenli olmaktadır.
• Kimyasal haşere kontrol ürünleri kullanımı kolaydır
• Hızlı etki etmektedir.
• Kimyasal yöntemlerden olan kokulu ilaçlama her haşere türü üzerinde etkili olmakta ve evlerdeki bütün haşereleri kısa süre içerisinde öldürmektedir.
Kimyasal yöntemlerin dezavantajları
• Böcekler zamanla kimyasal ilaçlara karşı doğal bir direnç geliştirebilmektedir.
• Özellikler tarım alanlarında kimyasal ilaçların kullanılması bitkilerde kalıntı bırakabilmektedir, bu durumda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
• Bu ilaçlar çok zehirli olduğu için yutulması yada solunması halinde çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.
• Yeraltı suları, böcek ilaçlarının yoğun kullanımı nedeniyle kirlenebilmektedir.

Yaygın olarak kullanılan kimyasal yöntemlerden her hangi birini seçmeniz durumunda, böcek ilaçlarını güvenli bir şekilde kullanmak için aşağıdaki yönergelere uymalısınız:
• Her zaman ambalajın üzerinde verilen talimatları okumalı ve doğru şekilde uygulamalısınız.
• Her böcek türü için farklı ilaçlar bulunmaktadır. Bu sebeple doğru ilacı seçmelisiniz.
• Sadece gerektiği kadar böcek ilacı kullanmalısınız.
• Dışarda ilaçlama yapıyorsanız hava durumunu dikkate almalısınız. Yağmurlu havalarda ilaçlama yapmamalısınız.
• İlaçlama yapacağınız zaman ortamda hiçbir insanın yada hayvanın olmadığından emin olmalısınız.
• Ev içinde ilaçlama yaptığınız zaman evi uzun bir süre havalandırmalısınız.
• Haşere ve böceklerle savaşmak için garanti bir çözüm arıyorsanız uzman kişilerle çalışmalısınız.

Zengin endüstri tecrübemiz sayesinde, son derece etkili Pest Kontrol Servisi sunmaktayız. Bu hizmetleri sunmak için en yeni ekipman ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bu hizmetler sunulurken, evlerin boşaltılmasına gerek yoktur. Bu hizmetler haşereleri, hamamböceklerini, örümcekleri ve karıncaları kontrol etmektedir.
Değerli müşterilerimize en kaliteli Pest Kontrol Servislerini sağlayacak sektörlerden biriyiz. Sunulan hizmetler deneyimli ekibimiz tarafından en iyi şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu hizmetleri yaparken uzmanlarımız, şık ekipmanların yardımıyla en kaliteli haşere kontrol kimyasallarını kullanırlar. Buna ek olarak, bu hizmetler, tutarlılığı, mükemmel haşere kontrolü ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesi sayesinde değerli müşterilerimiz tarafından yaygın bir şekilde tanınmaktadır.

Tüm hizmetler için çevre dostu pestisitler kullanıyoruz. Her türlü haşere sorununu kontrol etmek için en yenilikçi dünya standartlarında en son teknoloji ile tam donanımlıyız.

Bir yanıt yazın

Hemen Ara Otel Tekstili antalya escort sakarya escort mersin escort gaziantep escort diyarbakir escort manisa escort bursa escort kayseri escort tekirdağ escort ankara escort adana escort ad?yaman escort afyon escort> ağrı escort ayd?n escort balıkesir escort çanakkale escort çorum escort denizli escort elaz?? escort erzurum escort eskişehir escort hatay escort istanbul escort izmir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort mardin escort muğla escort ordu escort samsun escort sivas escort tokat escort trabzon escort urfa escort van escort zonguldak escort batman escort şırnak escort osmaniye escort giresun escort ?sparta escort aksaray escort yozgat escort edirne escort düzce escort kastamonu escort uşak escort niğde escort rize escort amasya escort bolu escort alanya escort buca escort bornova escort izmit escort gebze escort fethiye escort bodrum escort manavgat escort alsancak escort kızılay escort eryaman escort sincan escort çorlu escort adana escort